Jak działa kombucha?

Kombucha to trunek ze słodzonej herbatki poddanej fermentacji poprzez grzyb herbaciany. W efekcie mechanizmu zgnilizny część cukru podlega zmianie do kwasów nierozerwalnych, występuje dwutlenek węgla oraz mała dawka alkoholu (etanol). W rezultacie otrzymuje się nieco słodki, gazowany trunek chłodzący, o kwaśnej nucie. Kombucha od paru lat nadal zdobywa na popularności. Ochoczo sięgają po nią osoby ciekawe kolejnych, kucharskich doświadczeń, zaciekawione kuchniami z rozmaitych stron globu.

Czym naprawdę jest kombucha?

Kombucha, nazywana odmiennie herbacianym grzybem bądź grzybkiem japońskim, to zupełnie naturalny artykuł, jaki – wbrew powszechnej nazwie – nie przypomina jednakże ani pieczarek, ani borowików. To miękka, galaretowata masa, odcienia kremowego, przybierająca kształt naczynia, w jakim się znajduje. Z biologicznego punktu widzenia jest to powiązanie specjalistycznych drożdży oraz bakterii, jakie są obok siebie w doskonałej równowadze. Kolonia (mama) dołączona do osłodzonej herbatki fermentuje, w efekcie czego występuje świeży, nieco musujący trunek o jabłkowym smaku.

Wartości kombuchy

Kombucha ma niezliczone kwasy organiczne (m.in. octowy, glukonowy, glukuronowy, cytrynowy, jabłkowy), witaminy (witaminy z klasy B oraz witaminę C), związki polifenolowe oraz elementy mineralne. Dzięki nim kombucha ma działanie chłodzące oraz detoksykacyjne, natomiast również pozytywnie oddziałuje na pracę jelit. Trunek wspiera wytrzymałość na biologiczne przyczyny stresu, wspomaga przyswajanie cukrów oraz gospodarkę lipidową krwi. Kombucha zmniejsza schorzenia wątroby wywołane zanieczyszczeniami.

Kombucha – dozowanie

Kombuchę, więc świeży, słodko-kwaśny trunek o nieco fermentujących cechach, można wypijać od trzeciego dnia fermentacji. Tenże przysmak ma trochę przeszło 0,5 proc. alkoholu. Więc powinniśmy jeść go z umiarem. Dorosłym, jacy właśnie rozpoczynają wypijać kombuchę, poleca się najwyżej jedną-dwie łyżeczki dziennie. Z czasem podnosimy ilość. Powinniśmy dojść do czasu, kiedy spożywamy blisko 150 ml kombuchy trzy razy dziennie.

Kombucha: efekty uboczne picia trunku

Wprawdzie trunek z kombuchy jest znany nie od teraz oraz mnóstwo osób uważa, iż jest to środek na wszystkie zaburzenia oraz kłopoty zdrowotne, jednakże jak do owej chwili wartości kombuchy nie zostały jeszcze do końca poznane. Trunek pity w nadmiarze może wywoływać pomiędzy innymi wymioty, nudności, natomiast również bóle głowy. Pośród osób, jakie wzięły udział w doświadczeniach traktujących leczniczego działania trunku z kombuchy, u poszczególnych badanych pojawiła się odpowiedź uczuleniowa i naruszenie wątroby, jakich symptomem była żółtaczka.

Tło zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com